româna english francaise

Orthodox calendar 2017


January

February

March

April

May

June

July

August

September

October

November

December

AUGUST †  GUSTAR


 1   M  
Scoaterea Sfintei Cruci; Sf. 7 Mucenici Macabei.  (Inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului) 
 2   M  
Aducerea moastelor Sf.Intaiul Mucenic si Arhid.Stefan; Binecredinciosul Imparat Justinian. 
 3   J  
Cuviosii: Isaachie, Dalmat si Faust; Sf.Salomeea Mironosita. 
 4   V  
Sfintii 7 tineri din Efes; Aducerea moastelor Cuv.Mucenite Evdochia. 
 5   S  
Inaintepraznuirea Schimbarii la Fata a Domnului; †) Cuviosul Ioan Iacob de la Neamt. 
 6   D  
(†) Schimbarea la Fata. (Dezlegare la peste)dezlegare pește 
Duminica a 9-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 3, 9-17; Ev.Matei 14, 22-34 (Umblarea pe mare - Potoli-rea furtunii); glas 8, voscr.9
 7   L  
†) Sf.Cuvioasa Teodora de la Sihla; Sf.Sfintit Mucenic Narcis, Patriarhul Constantinopolului.  
 8   M  
Sf.Emilian Marturisitorul, Episcopul Cizicului; Sf.Miron, Episcopul Cretei. 
 9   M  
Sf.Apostol Matia; Sfintii 10 Mucenici Marturisitori pentru icoana lui Hristos. 
 10  J  
Sfintii Mucenici: Lavrentie arhidiaconul, Xist si Ipolit.
 11  V  
†) Sf.Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului; Sf.Mare Mucenic Evplu, arhidiaconul. 
 12  S  
Sf.Mucenici: Fotie, Anichit, Pamfil si Capiton.
 13  D  
Mutarea moastelor Cuv.Maxim Marturisitorul; Odovania Praznicului Schimbarii la Fata. 
Duminica a 10-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 4, 9-16; Ev.Matei 17, 14-23 (Vindecarea lunaticului); glas 1, voscr.10
 14  L  
Inaintepraznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sf.Prooroc Miheea.  
 15  M  
(†) Adormirea Maicii Domnului.
 16  M  
Sfanta Mahrama a Domnului; †) Sfintii Martiri Brancoveni, Constantin Voda cu cei patru fii ai sai: Constantin, Stefan, Radu, Matei si sfetnicul Ianache. 
 17  J  
Sf.Sfintit Mc.Miron; Sf.Mucenici: Straton, Ciprian si Tirs. 
 18  V  
Sf.Mucenici: Flor, Lavru, Polien si Leon.
 19  S  
Sf.Mucenici: Andrei Stratilat, Timotei, Agapie si Tecla.
 20  D  
Sf.Prooroc Samuel; Sf.Mucenici Sever si Iliodor. 
Duminica a 11-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 9, 2-12; Ev.Matei 18, 23-35 (Pilda datornicului nemilostiv); glas 2, voscr.11
 21  L  
Sf.Ap.Tadeu; Sf.Mc.Vasa ; Sf.Mucenici: Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul si Venust.  
 22  M  
Sf.Mucenici: Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu si Or.
 23  M  
†) Sf.Mucenic Lup; Sf.Mc.Irineu, episcopul.  Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului 
 24  J  
Sf.Sfintit Mucenic Eutihie; Sf.Mc.Tation. 
 25  V  
Aducerea moastelor Sf.Apostol Vartolomeu; Sf.Apostol Tit. 
 26  S  
Sf.Mucenici: Adrian si Natalia, sotia sa si Atic.
 27  D  
Cuv.Pimen; Sf.Mucenici: Eutalia, Fanurie si Osie, episcopul. 
Duminica a 12-a dupa Rusalii. Ap. 1 Corinteni 15, 1-11. Ev. Matei 19, 16-26 (Tanarul cel bogat). Glas 3. Vscr 1.
 28  L  
Cuv.Moise Etiopianul; Sf.Mc.Diomid ; Sf.Ana proorocita, fica lui Fanuel.  
 29  M  
(†) Taierea Capului Sf.Prooroc Ioan Botezatorul; Cuv.Teodora.  (Post) 
 30  M  
Sfintii Ierarhi: Alexandru, Ioan si Pavel cel Nou, Patriarhii Constantinopolului.
 31  J  
Punerea in racla a braului Maicii Domnului.