româna english francaise

Calendar creștin ortodox 2020


Ianuarie

Februarie

Martie

Aprilie

Mai

Iunie

Iulie

August

Septembrie

Octombrie

Noiembrie

Decembrie

AUGUST †  GUSTAR


 1   S  
Scoaterea Sfintei Cruci; Sf. 7 Mucenici Macabei.  (Inceputul Postului Adormirii Maicii Domnului) 
 2   D  
Aducerea moastelor Sf.Intaiul Mucenic si Arhid.Stefan; Binecredinciosul Imparat Justinian. 
Duminica a 8-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 1, 10-17; Ev.Matei 14, 14-22 (Inmultirea painilor); glas 7, voscr.8
 3   L  
Cuviosii: Isaachie, Dalmat si Faust; Sf.Salomeea Mironosita. 
 4   M  
Sfintii 7 tineri din Efes; Aducerea moastelor Cuv.Mucenite Evdochia. 
 5   M  
Inaintepraznuirea Schimbarii la Fata a Domnului; †) Cuviosul Ioan Iacob de la Neamt. 
 6   J  
(†) Schimbarea la Fata. (Dezlegare la peste)dezlegare pește 
 7   V  
†) Sf.Cuvioasa Teodora de la Sihla; Sf.Sfintit Mucenic Narcis, Patriarhul Constantinopolului.  
 8   S  
Sf.Emilian Marturisitorul, Episcopul Cizicului; Sf.Miron, Episcopul Cretei. 
 9   D  
Sf.Apostol Matia; Sfintii 10 Mucenici Marturisitori pentru icoana lui Hristos. 
Duminica a 9-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 3, 9-17; Ev.Matei 14, 22-34 (Umblarea pe mare - Potoli-rea furtunii); glas 8, voscr.9
 10  L  
Sfintii Mucenici: Lavrentie arhidiaconul, Xist si Ipolit.
 11  M  
†) Sf.Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului; Sf.Mare Mucenic Evplu, arhidiaconul. 
 12  M  
Sf.Mucenici: Fotie, Anichit, Pamfil si Capiton.
 13  J  
Mutarea moastelor Cuv.Maxim Marturisitorul; Odovania Praznicului Schimbarii la Fata. 
 14  V  
Inaintepraznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sf.Prooroc Miheea.  
 15  S  
(†) Adormirea Maicii Domnului.
 16  D  
Sfanta Mahrama a Domnului; †) Sfintii Martiri Brancoveni, Constantin Voda cu cei patru fii ai sai: Constantin, Stefan, Radu, Matei si sfetnicul Ianache. 
Duminica a 10-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 4, 9-16; Ev.Matei 17, 14-23 (Vindecarea lunaticului); glas 1, voscr.10
 17  L  
Sf.Sfintit Mc.Miron; Sf.Mucenici: Straton, Ciprian si Tirs. 
 18  M  
Sf.Mucenici: Flor, Lavru, Polien si Leon.
 19  M  
Sf.Mucenici: Andrei Stratilat, Timotei, Agapie si Tecla.
 20  J  
Sf.Prooroc Samuel; Sf.Mucenici Sever si Iliodor. 
 21  V  
Sf.Ap.Tadeu; Sf.Mc.Vasa ; Sf.Mucenici: Donat diaconul, Romul preotul, Silvan diaconul si Venust.  
 22  S  
Sf.Mucenici: Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu si Or.
 23  D  
†) Sf.Mucenic Lup; Sf.Mc.Irineu, episcopul.  Odovania Praznicului Adormirii Maicii Domnului 
Duminica a 11-a dupa Rusalii; Ap.I Corinteni 9, 2-12; Ev.Matei 18, 23-35 (Pilda datornicului nemilostiv); glas 2, voscr.11
 24  L  
Sf.Sfintit Mucenic Eutihie; Sf.Mc.Tation. 
 25  M  
Aducerea moastelor Sf.Apostol Vartolomeu; Sf.Apostol Tit. 
 26  M  
Sf.Mucenici: Adrian si Natalia, sotia sa si Atic.
 27  J  
Cuv.Pimen; Sf.Mucenici: Eutalia, Fanurie si Osie, episcopul. 
 28  V  
Cuv.Moise Etiopianul; Sf.Mc.Diomid ; Sf.Ana proorocita, fica lui Fanuel.  
 29  S  
(†) Taierea Capului Sf.Prooroc Ioan Botezatorul; Cuv.Teodora.  (Post) 
 30  D  
Sfintii Ierarhi: Alexandru, Ioan si Pavel cel Nou, Patriarhii Constantinopolului.
Duminica a 12-a dupa Rusalii. Ap. 1 Corinteni 15, 1-11. Ev. Matei 19, 16-26 (Tanarul cel bogat). Glas 3. Vscr 1.
 31  L  
Punerea in racla a braului Maicii Domnului.